Taburculuğu Durumunda 17 Saat İçinde Ölecek Hastalar

Taburculuğu Durumunda 17 Saat İçinde Ölecek Hastalar

- Bölüm: Dahili Aciller
1255
0

Özet: İnme, tubo-ovaryan abse, sepsis, eklampsi ve karbonmonoksit zehirlenmesi taburcu etsen de döner  

‘Bir öğle vakti…

Nigotta Atama

Kayıp Ruhlar

 A’yı biraz önce taburcu ettin ama karşında yine, afazik, sağ eli tutmamakta. Bilim konusunda uzmanlaşmış, özellikle hematolojiye ilgi duyuyor, ilk başvurusunda anlattı bunları, kısa süren peltek konuşması vardı, ABCD2 skorunu hesaplamadan taburcu ettin, dinmiş yakınmaları görünce en iyi tanıya saplandın, beyin tomografisi normal olan hastayı aspirinle eve gönderdin. İnme öncüllerini hastaneye yatır, en kötü senaryoyu düşün.
 Meyve, sebze resimlerinden korkan D ile tanışın, sadece manzara resimleri çizerdi. Hep aynı rüyayı gördüğünü anlattı. Rüyasında mezarını yakıyorlardı, 17 saat içinde üç kez acile başvurdu. Sağ alt kadran ağrılı genç D’nin beyaz küresi giderek yükseliyor. İki dakikadan az öykü aldın, birden az abdominal muayene yaptın, görüntülemeler de negatif olunca rahatladın. Şimdi kardiyopulmoner resüsitasyon yapıyorsun, overdeki apsesi rüptüre oldu, sonra sepsis.
 K suç planlamayı seviyor, en büyük hedefi eczane soymak, şimdi yine başvurdu. Halsizlik içinde, evde ateşi olduğunu söyledi, sen baktın, öyle bir şey saptamadın. K biraz yaşlı aslında, 80 kadar. Taburcu ettiğinde tansiyonu 92 mmHg idi, hem sana demedi mi, tansiyon ilacımı yeni değiştirdim diye, sen de vitaldeki anormalliği hapına bağladın, hırıltılı solunumu umursamadın. Şimdi yoğun bakımda yatıyor, pnömoni tanısı ile. Vitaller normal değil ise enfeksiyon odağı aranır. 
 M her şeyin yükünü çeken biri, zombi gibi. Kendi hayatı yok, başkaları için yaşıyor. Dinlenmek mi, dinlenmek onun için lüks bir eylem. Bazen sıkılıyor tabii bu hayattan, o zaman gözlerini duvara dikip, saatlerce badanaya bakıyor. Söylemedim galiba, doğum sonrası 10. gününde anne kendisi, hayatımın en şiddetli baş ağrısı diyerek acile geliyor. Beyin tomografisi normal, LP yapmadın, ağrı kesici ile eve gönderdin. Bu ikinci gelişi, ağrı hiç azalmamış, daha önce çektiğin tomoya bakıyorsun, sinüziti şimdi gördün, vay be nasıl yakaladım diyorsun, antibiyotik reçete ediyorsun. Tekrar taburcu. Bu sefer arrest olarak başvuruyor, beyin MR’ında karotis ve vertebral arterlerin suladığı alanlarda diffüz kanama var. Postpartum dönemde eklampsi olmaz deme.
 J 15 yaşında, son 1 haftadır acil servislerde yaşıyor, fabrikada basınç sorumlusu olarak çalışıyor. İşinin stresli, yaşının küçük olduğunu söylüyor. Fabrikada sevilmediğini anlattı. Yemekhanede bile rahat yok. Arkadaşları, senin burada işin ne, git basıncı ayarla, kazanın patlayıp hepimizin ölmesini mi istiyorsun diyor ona. Bu sebeple bodrum kattan hiç çıkamıyor. Nedense baş ağrıları hep işteyken oluyor. Stresli dedik ya iş, yakınmalarının sorumlusu o elle tutulamayan, kokusuz, görünmeyen stres. Her başvurusunda baş ağrısı artıyor, fabrika ona hiç yaramadı. Bu sefer gelmedi, getirildi, kazandan çıkan karbonmonoksit hücrelerini oksijensiz bıraktı, halbuki acilinde gıcır gıcır karbonmonoksit ölçerin vardı.
 V küçükken karga öldürmüş, yanlışlıkla, bu sebeple kargalar dünyasında istenmeyen olarak etiketlendi. Baktı böyle olmuyor, taburcu olduktan sonra büyük hayvanları avlamaya karar verdi, ayı, leopar, su aygırı gibi. En son file sataşmış, keşke hiç yapmasaydı. Fil, hortumuyla V’yi sarmalayıp tüm kemiklerini kırdı. Bu sebeple acile tekrar geldi. Taburculuk sonrası acile dönen hastada yapılması gerekenler neler. Geri döndüğü için hastaya teşekkür edin, olayın ciddiyetini anlatın, ana şikayeti bulun, geçmiş acil notlarını karıştırın, patolojik bulguların üstüne gidin, tekrar kan gönderin, sayılar kötüye mi gidiyor, bakın, ayırıcı tanıları sıralayın, eve gönderirken iki kez düşünün ve taburculuk önerilerinde bulunun, yakınmalarında artış olursa, çekinmeyin, gelin, burada ışıklar yirmi dört saat yanar deyin. 
Yuggoth’da kahvaltı 
Weinstock MB, Klauer KM, et al. Bouncebacks. Emergency Department. ISBN-13:978-1890018610.
Not: @aciltıp.com Öncü Sancak’a yazıdaki sesi için teşekkür ediyor
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.